Jak prać kurtkę puchową? Czy warto skorzystać z usług pralni?

Kurtki puchowe są świetnym ubiorem na zimę. Zapewniają ciepło, a dodatkowo są lekkie podczas noszenia. Niestety po niemal całorocznej przerwie w szafie kurtka mogła się zabrudzić oraz nabrać nieprzyjemnego zapachu. Większość osób może mieć problem z tym, jak wyprać kurtkę puchową poprawnie oraz boi się, iż zostanie ona zniszczona po wrzuceniu do pralki. W takim razie jak można zrobić to najlepiej?

1. Przed praniem kurtki puchowej należy sprawdzić metkę!
Najważniejszą czynnością zawsze jest dokładne sprawdzenie metki, aby upewnić się, jakim warunkom dana kurtka może zostać poddana! Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj prania oraz temperaturę, jaką można zaprogramować w pralce. Nie należy zapominać także o upewnieniu się, iż całość może zostać wyprana chemicznie, a do procesu da się wykorzystać najpopularniejszą w domach pralkę bębnową.

2.Kurtka puchowa – jaki proszek do prania?
Najbardziej narażoną na uszkodzenia częścią jest zewnętrzna tkanina syntetyczna. Pod wpływem zbyt żrących detergentów może ona szybko się zniszczyć bez możliwości naprawy. W sklepach istnieją specjalne proszki do puchu albo inne, dedykowane płyny do wszelkiego rodzaju kurtek i innych zimowych okryć. Płyny zmiękczające oraz wspomagacze, używane przy praniu codziennym również w ogóle nie nadają się do użycia.

3.Kurtka puchowa – jaki program prania?
Pralki dosyć często powinny mieć program przystosowany specjalnie do tkanin oraz ubrań wełnianych. Będzie on najbezpieczniejszy dla każdej kurtki puchowej. Kurtki puchowe pierze się wyłącznie w niskich temperaturach. Optymalnym rozwiązaniem będzie wybranie opcji 30 stopni Celsjusza, aczkolwiek jak wspomniane było wcześniej zawsze przed praniem warto sprawdzić metkę i upewnić się, iż będzie to temperatura odpowiednia.

4.Pozostałe wskazówki jak prać kurtkę puchową
Przede wszystkim kurtka powinna być prana sama. Nie należy wrzucać jej do pralki z innymi rzeczami. Poza tym nie można jej wcześniej namaczać ani tym bardziej próbować prać ręcznie.
Suszenie powinno odbywać się w miejscu przewiewnym, a kurtkę po kilku godzinach trzeba obrócić na drugą stronę. Absolutnie nie należy też próbować suszyć jej na kaloryferze!

Jeśli boicie się, że Wasza kurtka zniszczy się podczas domowego prania, nie ma w tym nic dziwnego.  Ze względu na to, iż kurtki puchowe są, mimo wszystko dosyć delikatnymi ubraniami, lepiej jest pozostawić cały proces profesjonalnej pralni, np. Prasowalni. Z przyjemnością zajmiemy się Waszą zimową garderobą tak, by posłużyła Wam przez wiele sezonów!