Jak uprać poduszki z pierza?

Poduszki z wsadem z pierza są bardzo chętnie wybierane przez osoby, pragnące sobie zagwarantować dobry i zdrowy sen. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że ten ekologiczny produkt o naturalnym pochodzeniu posiada więcej zalet, aniżeli poduszki z wypełnieniem syntetycznym. Wymaga jednak szczególnej dbałości, która pozwoli nam cieszyć się komfortowym wypoczynkiem przez długie lata.

Pranie poduszek z pierza – praktyczne wskazówki

Przyjemnie jest zanurzyć się w pachnącej, świeżej pościeli. Jeżeli posiadamy poduszki z pierza, ich upranie może stanowić dla nas problem. Przez niewłaściwe potraktowanie ryzykujemy utratę ich charakterystycznych właściwości – poduszki mogą się odkształcić lub spłaszczyć. Ponadto nieodpowiednie wypranie nieraz powoduje nieprzyjemny zapach, albo pojawienie się pleśni. Pierze źle znosi zbyt wysokie temperatury i silne środki chemiczne. Oczywiście zawsze można pierze wyjąć ze środka i uprać jedynie materiał, lecz w ten sposób nie odświeżymy całej poduszki. Jak więc zabrać się do prania, nie narażając struktury i wyglądu poduszek?

1. Sprawdź oznaczenia na metce

Od tego warto zacząć. Prawdą jest, iż ze względu na delikatność produktu, większość producentów nie zaleca prania poduszek z pierza w pralkach automatycznych. Jeśli jednak na metce nie znajdziesz przeciwskazań lub po prostu chcesz zaryzykować – zastosuj się do kilku prostych rad.

2. Wybierz dobry dzień

Na pierwszy rzut oka powyższe zdanie mogłoby wydawać się śmieszne, ale zaraz wyjaśnimy o co chodzi. Otóż poduszki z pierza muszą bardzo dobrze wyschnąć, dlatego najlepiej wyprać je w ciepły, słoneczny poranek. Wtedy na pewno nie zwilgotnieją i nie nabiorą nieprzyjemnego zapachu.

3. Jedno pranie – jedna poduszka

Nie należy przeciążać pralki i nigdy nie prać więcej niż jednej poduszki (ewentualnie dwóch małych) jednocześnie. Dzięki temu nie utracą one swojego pierwotnego kształtu. Dla lepszych efektów można użyć specjalnych kulek do prania puchu, które sprawią, że pierze wewnątrz poduszek nie będzie się zbijać. Jeśli takich nie posiadasz – użyj zwykłych piłeczek tenisowych. Przed wrzuceniem poduszki do pralki koniecznie upewnij się, że w żadnym miejscu nie wychodzą z niej pióra. To mogłoby się przyczynić do uszkodzenia zarówno samej poduszki, jak nawet pralki.

4. Odpowiednia temperatura i płyn do prania

Jeśli posiadasz pralkę z programem prania puchu – nie musisz się przejmować. W przeciwnym wypadku wybierz program do prania delikatnych tkanin i ustaw możliwie niską temperaturę – najlepiej 30-40°C. Jeśli chodzi o płyn do prania, najlepiej wybrać delikatny hipoalergiczny preparat o jak najkrótszym składzie.

Jak widać, pranie poduszek być pracochłonne, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest oddanie poduszek do profesjonalnej pralni. W Prasowalni – dzięki zastosowaniu odpowiedniej techniki i właściwych środków – zadbamy o to, aby Twoje poduszki wyglądały i pachniały świeżością.