Jak prać, żeby białe ubrania nie szarzały

Jak prać białe ubrania, żeby nie szarzały? 

Świeże ubrania wyglądają pięknie i czysto, jednak wraz z ubiegiem lat i brudzeniem ich kolejnymi plamami po napojach lub jedzeniu nasz czysty i nieskazitelny kolor na koszulce czy spodniach zaczyna brzydko szarzeć, żółknąć i już nie wygląda tak pięknie, jak w momencie gdy go zakupiliśmy. Zaczynamy żałować wydanych pieniędzy i rezygnujemy z noszenia białego koloru, jednak możemy nie zdawać sobie sprawy, że ten brzydki kolor na koszulce może być wynikiem popełnianych przez nas błędów podczas prania. Jak się ich wystrzegać i domowymi sposobami sprawić, że nasze ubrania będą wyglądały jak nowe nawet po kilku latach? Kilka praktycznych porad jak prać i nie prać koloru białego.

Podstawowa zasada pierwsza

Pamiętajmy, że przy robieniu prania sortowanie ubrań według kilku najważniejszych kryteriów. Przede wszystkim: sortujemy odzież według koloru. Najważniejszym wyznacznikiem tutaj jest jego intensywność – nigdy nie wrzucamy białych ubrań do prania razem z czarnymi, ciemnym fioletem czy butelkową zielenią. Wysoka temperatura wody w pralce sprawia, że kolor ciemniejszych ubrań spowoduje plamy na białych. Białe tkaniny najlepiej brać wyłącznie z białymi, jednak w razie potrzeby możemy wyprać je razem z kolorami bardzo jasnymi, które nie posiadają intensywnej barwy, np. blady róż.

Drugą, równie ważną zasadą prania jest dzielenie ubrań według materiału. Odzieży cienkiej, delikatnej, z elementami koronki nie możemy prać razem z jeansami czy ręcznikami, ponieważ różne tkaniny będą wymagały innego rodzaju prania. Delikatne ubrania pierzemy w niższej temperaturze i o mniejszych obrotach niż te grubsze i wytrzymalsze. Odzież z kaszmiru lub wełny najlepiej prać ręcznie w lanolinie.

Jak wybielić białe ubrania domowymi sposobami?

Gdy nasze ubrania zaczynają szarzeć możemy wypróbować kilku domowych sposobów zanim sięgniemy po mocną chemię w postaci wybielacza.

Soda oczyszczona – używana również w kuchni i do sprzątania, zmiękcza tkaninę i odbarwia powstałe plamy. Pół szklanki sody oczyszczonej dodajemy do pralki razem z innymi detergentami, których zwykle używamy,

Biały ocet – ocet jest środkiem bardzo łagodnym dla tkanin, zmiękcza ich włókna, usuwa szare i żółte plamy z białych tkanin za pomocą głębokiej penetracji. Pół lub 3/4 szklanki octu dodajemy do pralki razem z innymi środkami, którymi pierzemy zazwyczaj.

Woda utleniona – posiada naturalne właściwości wybielające i rozjaśniające, jednak jest środkiem mniej delikatnym niż ocet czy soda. Oprócz dodania jej do pralki, można zastosować bezpośrednio na plamę.

Gdy domowe sposoby nie działają i nie możemy doprać naszych ubrań najlepiej oddać je do profesjonalnego prania w Prasowalni. Pozostawione w profesjonalnych rękach ubrania na długo utrzymają nieskazitelną, czystą biel.