Jak usunąć plamę z markera?

Jak usunąć plamę z markera?

Plamy z markera to uciążliwe pozostałości, które negatywnie wpływają na wygląd tkanin. Często pojawiają się w domach zamieszkałych przez małe dzieci; wystarczy jednak chwila nieuwagi, by wypadek z pisakiem przytrafił się również dorosłemu użytkownikowi. Jak skutecznie wywabić ślad po markerze, nie niszcząc przy tym materiału?

Plamy na skórzanych meblach i garderobie

Jeżeli plama po markerze pojawiła się na powierzchni ze skóry, do jej wyczyszczenia dobrze będzie użyć suchej kostki szarego mydła. Pocieramy nią zabrudzony fragment, a następnie przecieramy całość wilgotną ściereczką do momentu, gdy ślad zniknie. Można zastosować również spirytus lub zmywacz do paznokci, pamiętając o wcześniejszym przetestowaniu tej metody w mało widocznym miejscu. Wystarczy delikatnie przetrzeć skórę nasączonym wacikiem lub szmatką, unikając mocnego tarcia, by pozbyć się nieestetycznej plamy po pisaku.

Ślady na tkaninach z bawełny, lnu i poliestru

Ślady po markerze na tkaninach to jedne z najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Można spróbować zlikwidować je za pomocą spirytusu salicylowego. W tym celu na powierzchnię nalewamy niewielką ilość spirytusu, nie rozcierając go. Następnie delikatnie odsączamy nadmiar płynu papierowym ręcznikiem, a materiał pierzemy w pralce. Jeżeli nie mamy pod ręką spirytusu, możemy spróbować usunąć plamę po markerze z użyciem mleka. Wlewamy je do miski, a następnie zanurzamy w niej zabrudzony fragment tkaniny. Gdy mleko zabarwi się, wymieniamy je na świeże. Czynność ponawiamy do czasu, aż ślad po pisaku zniknie, po czym pierzemy ubranie w pralce.

Plamy na dywanie

Plamy po markerze mogą pojawić się również na dywanie. W takim przypadku warto spróbować wywabić je z użyciem octu spirytusowego. Nanieśmy niewielką ilość płynu na zanieczyszczony fragment, odczekajmy kilka minut i odsączmy nadmiar papierowym ręcznikiem, starając się nie rozcierać brudu. Takie działanie ponawiajmy do chwili, gdy ślad całkowicie zniknie. Aby zniwelować zapach octu i odświeżyć wygląd wykładziny, możemy następnie uprać ją za pomocą dedykowanych środków chemicznych lub oddać do pralni specjalizującej się w pielęgnacji dywanów.

Usuwanie plam z markera może być zajęciem nieco kłopotliwym – szczególnie, jeśli pojawiły się one na delikatnych tkaninach. Aby zlikwidować niechciany ślad, możemy sięgnąć po łatwo dostępne, domowe środki. Jeżeli jednak obawiamy się, że będą one nieskuteczne lub uszkodzą materiał, zdecydujmy się na oddanie zabrudzonej odzieży, zasłon czy dywanu do Prasowalni. Usługa zrealizowana w profesjonalnej prani będzie efektywna, a ryzyko zniszczenia ulubionej rzeczy – ograniczone do minimum.