Czarne ubrania – co zrobić, aby nie blakły?

Czarna część garderoby, w szczególny sposób, narażona jest na utratę koloru. W pierwszej kolejności znaczenie ma tutaj jakość posiadanych ubrań, a co za tym idzie rodzaj barwników i utrwalaczy, których użył producent. Jeżeli są one niskiej klasy, ryzykujemy, iż ubranie zszarzeje już po pierwszym praniu. W przypadku odzieży dobrej gatunkowo wiele jednak zależy od naszej dbałości o ciemne elementy stroju. Jak nie dopuścić do utraty głębokiej czerni ulubionych ubrań? Poznaj kilka podstawowych zasad.

Przygotowanie do prania
Złota zasada – czytaj metki. Producenci nie wszywają pliku drobno zapisanych etykiet tylko po to, by przeszkadzały Ci w użytkowaniu produktu i byś z ulgą je wycinał. Zwracaj uwagę na wskazania dotyczące obchodzenia się z zakupionym elementem garderoby. Pamiętaj również, by przed praniem odwrócić czarne ubrania na lewą stronę. Pozwoli to dłużej zachować ich prawą stronę w nienaruszonym stanie. Zanim wrzucisz odzież do pralki, dokonaj też segregacji zawartości kosza na pranie. Podział kolorystyczny stanowi najprostsze kryterium takiego sortowania.

Prawidłowa temperatura prania
Gorąca woda jest wrogiem czarnych ubrań. Im niższa temperatura, tym mniejsze ryzyko wypłukiwania barwnika. Pranie w 40°C w zupełności wystarczy, by usunąć zabrudzenia i pozbyć się bakterii, a jednocześnie nie narazi odzieży na zniszczenia.

Dedykowane środki
Do prania czarnych ubrań najlepiej wybrać przeznaczony dla nich płyn. Powiedzenie uczy, że “jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego”. Tak, jak  większość środków piorących, przeznaczonych do prania białych tkanin, zawiera wybielacz, tak te, przeznaczone do prania czarnej odzieży, mają za zadanie delikatne obchodzenie się z barwnikami. Co istotne, płynna postać preparatu szybciej oraz skuteczniej niż proszek rozpuszcza się w wodzie, a to pozwala uniknąć plam oraz zacieków powstałych z nierozpuszczonego środka.

Odpowiednie suszenie
Podobnie jak w przypadku prania, nie wystawiaj upranej czarnej odzieży na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i tym samym wysokiej temperatury. Słońce jest w stanie sprawić, iż nawet najlepszej jakości tkanina spłowieje. Ciemne ubrania susz w warunkach domowych.

Wsparcie specjalistów
O buty najlepiej zadba szewc, o włosy fryzjer, a o pranie pralnia. Nie bój się korzystać z usług tych, którzy wiedzą jak bezbłędnie obchodzić się z Twoją odzieżą. Oddaj odzież do Prasowalni i bądź spokojny o czarną zawartość swojej szafy.

Zwykło się mawiać, że czerń nigdy nie wychodzi z mody. Stosowanie powyższych zasad pozwoli Ci przez dłuższy czas zachować w dobrej formie ulubioną małą czarną czy uniwersalną czarną koszulę.