CO ZROBIĆ Z PLAMĄ PO CZERWONYM WINIE?

Plama na garderobie po czerwonym winie powinna być czym prędzej poddana zabiegowi usuwania jej. Im szybciej, tym pewniejszy powrót tkaniny do naturalnego jej koloru w miejscu zaplamienia. Nie zawsze jednak możemy to zrobić, jeżeli jesteśmy bez żadnych środków zaradczych.

Co zrobić, gdy jesteśmy na przyjęciu i zaplamimy ubiór czerwonym winem?

Gdy zdarzy nam się poplamienie ubrania czerwonym winem i nie mamy nic, co mogłoby zniwelować zabrudzenie, musimy przynajmniej skorzystać z nasączonego wacika wodą i jednorazowych ręczników papierowych. Podkładamy kilka listków ręcznika pod ubrudzoną tkaninę, następnie dociskamy delikatnie z zewnątrz plamę mokrym wacikiem. Część wina powinna przecisnąć się na podłożony ręcznik. Podkłady wymieniamy kilkakrotnie i przepychamy plamę na ręczniki. Plama po kilkakrotnym takim zabiegu powinna przynajmniej troszkę wyblaknąć.

Czasami mamy przy sobie awaryjny sztyft z odplamiaczem. Możemy wówczas go wykorzystać. Zneutralizuje on czerwień wina i w miarę czystej garderobie wytrwamy na przyjęciu do końca. Nigdy nie próbujemy tkaniny trzeć. Taki zabieg wciska wino głębiej we włókna tkaniny. Dopranie będzie trudne. Będąc już w domu, możemy sięgnąć po pewniejsze środki, które pomogą wywabić plamę. Po każdym zabiegu odplamiania należy strój wyprać w całości.

 

Domowe sposoby na pozbycie się plam z czerwonego wina

Do wyboru mamy kilka sposobów na zaplamione części garderoby. Pod lupę bierzemy ubrania białe i oto kilka sposobów do wyboru na pozbycie się z nich plam z czerwonego wina:

1. Biała tkanina z włókna naturalnego może zostać uratowana, jeżeli zanurzymy ją w gorącym mleku, po czym płuczemy w gorącej wodzie.
2. Plamę posypujemy obficie solą i przelewamy wrzącą wodą. Jeżeli mamy do czynienia z tkaniną z czystego lnu, nie stosujemy tego typu odplamiania.
3. Zalewamy zimnym, surowym mlekiem i pozostawiamy w nim na 3 dni. Po tym czasie bluzkę lub spodnie płuczemy i pierzemy w proszku do prania.

 

Przy garderobie z tkanin kolorowych:

plamę namydlamy mydłem toaletowym i trzymamy ją nad zapaloną zapałką, uważajmy jednak, by nie zbliżyć zbyt blisko ognia, gdyż o wypalenie dziury bardzo łatwo;
zwilżamy plamę wodą i dociskamy wacik nasączony spirytusem (pod spodnią strony tkaniny podkładamy papierowe ręczniki);
– polewamy ubranie w miejscu plamy wodą mocno gazowaną.
Wszystkie plamy po czerwonym winie można wywabić za pomocą białego wina lub szampana.

 

A co, jeżeli plama się utrwali, zamiast zniknąć?

Wszelkie środki zaradcze skutkują, ale czy w stu procentach? Tkaniny mają różne sztuczne domieszki. Wywabianie plam naturalnymi środkami mogą okazać się skuteczne tylko połowicznie. Drogie spryskiwacze do tkanin wywabiających plamy też nie zawsze dają sobie radę z tym problemem.
Poza tym, jeżeli jest to droga odzież, sukienka, garnitur, które moglibyśmy zniszczyć podczas wywabiania plam w domu, bezpieczniej jest oddać odzież do Prasowalni, która ma skuteczne środki odplamiające, nieniszczące tkanin. Nie będziemy zajęci męczeniem się wywabianiem plam, nie stracimy cennego czasu oraz unikniemy ewentualnego utrwalenia plamy przez nieumiejętne jej czyszczenie.

0
Koszyk