JAK USUNĄĆ ZMECHACENIA Z UBRAŃ?

Ulubione swetry, bluzy, czy płaszcze mechacą się po kilku lub kilkunastu praniach? To dość powszechny problem. Zmechacenia widoczne na ubraniach są nieestetyczne i sprawiają, że ubrania wyglądają na znoszone bardziej, niż w rzeczywistości. Z materiałem, który stracił swój urok można jednak coś zrobić. Zobacz, jak usunąć niechciane kulki z powierzchni swoich ubrań!

Jak usunąć zmechacenia ze swetra?

Niezależnie od tego, czy Twój sweter wykonany jest z bawełny, wełny, a może włókna syntetycznego, z pewnością zauważyłaś na jego powierzchni zmechacenia. Ich usunięcie jest o tyle trudne, że poza małymi kulkami na ubraniu powstaje nieestetyczny meszek. Jak sobie z tym poradzić?
Do usuwania zmechaceń na swetrze przyda się golarka. Mowa zarówno o elektrycznym urządzeniu, jak i tradycyjnej maszynce do zarostu. Zaletą korzystania z pierwszego sposobu jest to, że działający na prąd lub baterie sprzęt nie zaciągnie delikatnej tkaniny. Dodatkowo odcięty od ubrania meszek trafi bezpośrednio do zbiorniczka na zanieczyszczenia. Niektórzy twierdzą jednak, że golarki elektryczne są nieefektywne przy bardzo mocnym zmechaceniu.
Wówczas sięgnąć można po standardową maszynkę do zarostu. Delikatne przejeżdżanie po swetrze pomaga pozbyć się zmechaceń i przywraca tkaninie gładką powierzchnię. W tym wypadku odcięte kulki i meszek zebrać należy ręką. Trzeba także pamiętać o przygotowaniu kilku maszynek – ostrza używane przy goleniu swetra mogą się stępić.

Usuwanie zmechaceń z płaszcza

Najbardziej narażonymi na zmechacenia obszarami w płaszczu są okolice rękawów oraz pasa. Aby oczyścić je z niechcianych kulek, można sięgnąć po rolki do ubrań. Choć te znane są przede wszystkim z usuwania sierści z odzieży, to specjalne modele dobrze radzą sobie w odrywaniu zmechaceń. Niektórzy zastępują rolki mocnymi taśmami klejącymi. Wystarczy przyłożyć lepką powierzchnię do ubrania i energicznie pociągnąć, odrywając meszek.
Sposobem na to, jak usunąć zmechacenia z ubrań może być także… pumeks. Delikatne wyczesywanie kulek i meszku z powierzchni płaszcza jest niezwykle skuteczne. Trzeba jednak pamiętać, by pumeksu nie przykładać do odzieży zbyt mocno, zamiast tego ostrożnie czesać powstałe zmechacenia. W innym wypadku dojść może do przetarcia materiału płaszcza. Obawiasz się, że pumeks zniszczy Twoje ubranie? Owiń go w rajstopę lub zastąp gąbką do naczyń. Jej szorstka strona również poradzi sobie ze zmechaceniami.

Jak pozbyć się zmechaceń z bluzy?

Bluzy, podobnie jak płaszcze i swetry, narażone są na zmechacenia. Poradzić sobie można z nimi przy użyciu papieru ściernego. Obowiązuje tu ta sama zasada, co w przypadku pumeksu – papier należy delikatnie przesuwać po powierzchni ubrania, aby nie zniszczyć tkaniny. Ruchy wykonywać trzeba cały czas w tym samym kierunku, powoli odrywając zmechacenia od bluzy. W walce z meszkiem przydadzą się też wałki do włosów. Akcesoria do włosów z rzepami wystarczy przesuwać po tkaninie, obserwując jak zmechacenia odrywają się od ubrania. Ta metoda jest bezpieczna dla ubrań i w odróżnieniu od pumeksu, czy papieru ściernego, ryzyko uszkodzenia materiału jest bardzo małe.
Pamiętaj, żeby za każdym razem sprawdzić skuteczność stosowanej metody usuwania zmechaceń na niewielkiej i niewidocznej części odzieży! Powodzenie zabiegu zależy bowiem od wielu czynników, w tym od rodzaju materiału, z którym masz do czynienia. Jeśli stwierdzisz, że skrawek tkaniny dobrze reaguje na usuwanie zmechacenia, możesz przejść do wykonania czynności w widocznych miejscach.

0
Koszyk