15 POWODÓW, DLA KTÓRYCH TWOJE UBRANIA SIĘ NISZCZĄ

Kupując nowe ubrania chcemy, aby posłużyły nam one przez jak najdłuższy czas. Poznaj 15 powodów, przez które Twoje ubrania szybciej się niszczą.

 1. Pranie w za wysokiej temperaturze – taka temperatura negatywnie wpływa na ubrania, kolory szybciej blakną, tkanina traci swoje walory, a do tego nasze ubranie może się znacząco skurczyć. Temperatura powinna być dostosowana do stopnia zabrudzeń, jeśli chcemy tylko odświeżyć odzież, ustawmy pralkę na 30-40 stopni.
 2. Wirowanie w zbyt wysokich obrotach – może to skutkować rozciągnięciem tkaniny, poskręcaniem szwów i utworzeniem się nieestetycznych zmięć, które ciężko zniwelować nawet przy użyciu żelazka.
 3. Zbyt długie prasowanie – ubrania wykonane z czystej bawełny, lnu czy wiskozy bardzo łatwo ulegają pomięciu. Przed suszeniem warto je dokładnie rozprostować, dzięki temu unikniemy długiego prasowania, które niszczy włókna i może spowodować nieestetyczne wyświecanie się lub nawet spalenie materiału.
 4. Niezapinanie guzików, zamków i haftek, przed włożeniem ubrań do pralki – może to skutkować rozciągnięciem ubrań, a także naraża na zniszczenie inne tkaniny znajdujące się w pralce.
 5. Używanie płynu do płukania – mimo, iż kusi on pięknym zapachem, ze względu na mocno chemiczny skład, warto go unikać.
 6. Nie przekręcanie ubrań na “lewą stronę” – ciemne materiały, jeansy czy koszulki z nadrukiem, powinniśmy przekręcać na drugą stronę, aby nie wyblakły, a nadruki nie sprały się.
 7. Nie stosowanie się do zaleceń producenta – przed praniem należy dokładnie zapoznać się instrukcją na metce i stosować się do zasad na niej zawartych. Bardzo często ten etap jest przez nas pomijany, jednak nastawianie prania “na oko”, może źle się skończyć.
 8. Nie oddzielanie jasnych i kolorowych tkanin – w najgorszym wypadku skutkuje to zafarbowaniem białego materiału, w najlepszym, utratą pięknego odcienia bieli.
 9. Zbyt częste pranie ubrań – jeansy i swetry przeważnie nie wymagają częstego, mocnego prania. Wystarczy je tylko delikatnie odświeżyć nastawiając tylko na płukanie lub decydując się na pranie za pomocą pary wodnej.
 10. Suszenie w zbyt mocnym słońcu – suszarkę najlepiej ustawić w zacienionym miejscu, zbyt mocno operujące słońce, może przyczynić się do blaknięcia ubrań.
 11. Brak natychmiastowej reakcji na plamę – aby usunąć uciążliwą plamę, zazwyczaj używamy silnych detergentów i wysokiej temperatury, obie te czynności negatywnie wpływają na stan naszej garderoby. Aby tego uniknąć wystarczy możliwie jak najszybciej zaprać powstałą plamę.
 12. Zbyt częste noszenie tej samej odzieży – dajmy ubraniom odpocząć, zimą korzystajmy z kilku płaszczy i kurtek, tak aby nie doprowadzić do zbyt szybkiej eksploatacji odzieży.
 13. Wybieranie złych jakościowo materiałów – takie ubrania mimo dbałości z naszej strony, dużo szybciej ulegną zniszczeniu.
 14. Pranie wszystkich ubrań w tym samym detergencie – ubrania w białym kolorze, czarne i kolorowe powinny być prane w odpowiednio dobranym proszku czy płynie.
 15. Upychanie ubrań w szafie – nieodpowiednio przechowywane ubrania nie mają wystarczającej ilości miejsca. W skutek tego, tworzą się na nich nieestetyczne pomięcia, włókna tkaniny niszczą się, co prowadzi do szybszego niszczenia się. Odpowiednio poskładane ubrania, z pewnością posłużą nam przez dużo dłuższy czas.
0
Koszyk