JAK DBAĆ O PŁASZCZ Z ALPAKI ?

Zadbaj o płaszcz z alpaki i ciesz się nim przez długie lata

Płaszcz z alpaki to idealny wybór na chłodniejsze dni. Doskonale grzeje, pięknie się układa, materiał jest delikatny, a jednocześnie wytrzymały. Trzeba jednak wiedzieć, że to produkt luksusowy, co jak wiadomo, wpływa na jego cenę i dostępność. Jak zadbać o płaszcz z wełny alpaki, by jak najdłużej cieszyć się jego zaletami?
Wyjątkowe właściwości wełny z alpaki
Wełna z alpaki jest niemal siedmiokrotnie cieplejsza niż wełna owcza. Dodatkowo ma właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu w cieplejsze dni nie powoduje przegrzania organizmu. Płaszcz z alpaki może być też noszony przez alergików, bo wełna z tych zwierząt jest hipoalergiczna i nie wywoła podrażnień. Dodatkowo materiał jest bardziej odporny na brud i wytrzymalszy niż owcza wełna. Noszony płaszcz jest lekki, choć wygląda na gruby i mięsisty. Ma bardzo ciekawą fakturę materiału, a wełnę wyróżnia piękny połysk. Do tego promienie słoneczne nie powodują odbarwienia materiału, jak niekiedy ma to miejsce w przypadku wełny owczej.
Płaszcze z alpaki są mniej dostępne niż owcze odpowiedniki. Wynika to z faktu, że jedna alpaka jest w stanie w ciągu całego roku wyprodukować tyle wełny, że wystarczy jej zaledwie na jeden sweter. Do tego strzyżenie obywa się raz na dwa lata, a populacja alpak jest o wiele mniejsza niż owiec. Warto więc zadbać o odzież z alpaki by posłużyła przez co najmniej kilka sezonów.

Przechowywanie płaszcza
Płaszcz z wełny alpaki powinien być przechowywany na wieszaku, by ładnie utrzymać kształt. Najlepiej wybrać wieszak drewniany, masywny, idealnie dopasowany do rozstawu ramion i  zaokrąglony, bez ostrych zakończeń. W przeciwnym razie mogłoby dojść do nieestetycznych odkształceń i zniszczenia materiału.
Za każdym razem, gdy płaszcz jest odwieszany, należy sprawdzić, czy nic nie pozostało w kieszeniach. Pozwoli to na utrzymanie naturalnej formy płaszcza. Podobnie przy noszeniu torebki, czy paska należy zwrócić uwagę, czy nie dochodzi do zmechaceń, czy uszkodzenia materiału. Ciężka torba na ramieniu może wygnieść widoczny ślad, a ocierając się o biodro, zniszczyć strukturę materiału.
Ważne, by wybierając miejsce w szafie nie wieszać płaszcza pomiędzy ciasno ułożone ubrania. Musi mieć przestrzeń, także dlatego, by uniknąć zagnieżdżenia się moli. Owady te częściej pojawiają się tam, gdzie wełna jest ściśnięta, a także zawilgocona lub przepocona. Dlatego warto też przewietrzyć płaszcz co jakiś czas, szczególnie gdy jest zmoknięty, ośnieżony lub spocony. Do szafy można też włożyć środki przeciwko molom jak chociażby woreczek z lawendą.

Pielęgnacja i szczotkowanie
Aby jak najdłużej zachować płaszcz w dobrym stanie, a jednocześnie zadbać o jego wygląd, warto go czesać. Płaszcz czesany suchą szczotką z włosia pozwoli na pozbycie się kurzu, włosków i delikatnych zabrudzeń. Większe zabrudzenia można próbować usunąć wilgotną szczotką, uważając jednak by nie zamoczyć tkaniny. Szczotkowanie należy przeprowadzać zawsze zgodnie z kierunkiem włosia, zazwyczaj z góry na dół. Czesanie pod włos łatwo uszkadza wełnę.
Wszystkie zabrudzenia powinny być usuwane natychmiast. W przeciwnym razie plama wniknie w materiał i ciężko będzie się jej pozbyć. Nie wolno też zdrapywać suchych plam- to doprowadziłoby do zmechacenia wełny.

Pranie tylko chemiczne!
W internecie pojawia się wiele informacji na temat prania ręcznego odzieży z wełny alpaki. Nie dotyczą one jednak płaszczy czy marynarek! Płaszcze wełniane poddane działaniu zbyt dużej ilości wody, mogą nie wrócić już do swojego kształtu. Nawet przy pozornie niewielkich zabrudzeniach bezpieczniej jest oddać płaszcz w ręce profesjonalistów, aby uniknąć jego zniszczenia. Do tego warto przynajmniej raz w sezonie odświeżyć płaszcz, nawet jeśli zabrudzenia nie są widoczne. Korzystając z usług Prasowalni można mieć pewność, że płaszcz jeszcze długo będzie wyglądał, jak nowy.

0
Koszyk