JAK PRAĆ I PRASOWAĆ LEN?

Jak prać i prasować len?

Lniane tekstylia mogą być poddawane pielęgnacji w warunkach domowych. Jeśli chce się jednak utrzymać len w dobrej kondycji, trzeba poznać kilka podstawowych zasad, aby nie popełnić rażących błędów, zarówno podczas prasowania, jak i prania. Len to bardzo uniwersalna tkanina, ponieważ latem ma chłodzić, a zimą ogrzewać. W związku z tym popyt na lniane tekstylia jest coraz większy, a co za tym idzie warto zgłębić swoją wiedzę na temat pielęgnacji takich materiałów.

Pranie lnianych tkanin – jak się za to zabrać?

Do prania lnianych tkanin trzeba się odpowiednio przygotować. Zaleca się prać je osobno, a więc bez żadnych innych materiałów, które mogłyby uszkodzić strukturę lnu. Podczas prania warto zwrócić uwagę na kolorystykę wybranych tekstyliów, a więc bieli nie można łączyć z kolorami. Jeśli chodzi o pranie produktów pościelowych, warto przewrócić je na lewą stronę i zapiąć wszystkie guziki.

Len może być prany ręcznie, jak i w pralce. W tym drugim przypadku należy ustawić delikatny cykl prania. Tekstylia, które będzie się prało nie powinny być ściśnięte, muszą mieć odrobinę swobody. Po zakończeniu praca nie należy ich wyżymać i wykręcać, ponieważ może to prowadzić do odkształceń. Do prania lnianych tkanin używa się łagodnych środków do prania, natomiast unika się:

  • wybielaczy,
  • silnych detergentów,
  • płynów zmiękczających.

Lniane materiały należy jak najszybciej rozwiesić, najlepiej, gdy są jeszcze odrobinę wilgotne. Dzięki temu mogą się szybciej wysuszyć. Jeśli jest taka okazja, tekstylia warto suszyć na świeżym powietrzu. Len należy prać w chłodnej lub ciepłej wodzie (do 40 stopni).

Prasowanie lnianych tkanin – kilka ważnych zasad

Jeśli chodzi o prasowanie lnianych tkanin, warto dostosować się do kilku najistotniejszych zasad. Takie tkaniny są podatne na odgniecenia. Len należy prasować na wysokiej temperaturze, najlepiej wtedy, gdy materiał jest jeszcze wilgotny. Warto pamiętać o tym, że len charakteryzuje się delikatną strukturą oraz spulchnioną fakturą. Jeśli nie chce się doprowadzić do żadnych uszkodzeń, należy prasować takie tkaniny w odpowiednio wysokiej temperaturze. Tym samym wydłuża się trwałość tego typu tekstyliów.

Idealnym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych osób jest oddanie lnianych tkanin do Prasowalni, gdzie zajmą się nimi specjaliści. To właśnie w tym miejscu wybrane produkty zostaną najpierw wyprane, a następnie wyprasowane, w zgodzie ze wszystkimi podanymi wyżej zasadami. Dzięki temu ma się pewność tego, że lniane tkaniny nie ulegną żadnym poważnym usterkom i nie stanie się z nimi nic złego. 

0
Koszyk