Jak pielęgnować płaszcze, aby się nie odkształcały?

Płaszcz to eleganckie odzienie wierzchnie, które swoim krojem i materiałem podkreśla wyjątkowy styl użytkownika. Proste, ale zarazem dystyngowane wzory potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły zachować swoją formę i służyć długie lata. W zależności od materiału, z jakiego wykonany jest płaszcz, należy dostosować rodzaje czyszczenia i konserwacji, aby nie spowodować odkształceń i zmiany kroju. W końcu płaszcze powinny być doskonale dopasowane i stanowić swoistą wizytówkę osoby.

Przeczytaj metkę
Choć metki na ogół drażnią i denerwują, to warto je zostawić i odczytać zamieszczone na niej symbole. Zapoznaj się przede wszystkim ze składem materiałowym, jakim charakteryzuje się Twój płaszcz. Odpowiednią pielęgnację dobiera się w zależności od włókien wykorzystanych do produkcji. Tkaniny pochodzenia naturalnego, takie jak wełna, są bardziej odporne na zmiany i odkształcenia. Sztuczne syntetyki trudniej jest zachować w niezmienionej postaci – co nie oznacza, że jest to niemożliwe. W następnej kolejności sprawdź, jakie są zalecenia związane z pielęgnacją Twojego płaszcza – uniwersalne symbole podpowiedzą, jak dbać o ubranie, aby nie zniszczyć jego struktury.

Pranie, suszenie i prasowanie
Aby zachować kształt płaszcza, zaleca się unikanie prania w pralkach bębnowych w zwykłych środkach chemicznych. Mimo, że wełna (najczęściej spotykana tkanina w tego typu odzieży) jest szlachetnym i naturalnym materiałem i jest bardziej odporna na odkształcenia, to nie należy poddawać jej ciężkiej próbie i narażać na pogniecenia w małym bębnie pralki. Czasem, dobrym rozwiązaniem są przystosowane kanały do prania wełny w połączeniu ze specjalnymi, delikatnymi detergentami. Jeśli jednak Twój płaszcz potrzebuje wyłącznie odświeżenia, warto zrobić to za pomocą generatora pary. Wełna nie lubi wody, więc zaleca się unikanie całkowitego zanurzania płaszcza w wodzie i długotrwałego prania. Omijaj suszarki, które mogą skurczyć strukturę włókien i zmniejszyć rozmiary płaszcza. Suszenie powinno odbywać się pozycji wiszącej – powieś swój płaszcz na wieszaku i uformuj go odpowiednio, aby nie zmienił swojego kroju. W podobny sposób należy przechowywać płaszcz w sezonie oraz poza nim.

A kiedy robi się poważniej…
Poważniejsze zabrudzenia bądź płaszcze wykonane z trudnych materiałów warto oddać do pralni chemicznych, które odpowiednio zajmą się Twoim wymagającym odzieniem wierzchnim. Brak odkształceń, rewelacyjną czystość i zawodową pielęgnację zapewnia Prasowalnia, która profesjonalnie zadba o Twój płaszcz.

0
Koszyk