Oznaczenia na metkach – jak czytać symbole?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś niechcący zniszczyć swoje ubranie w praniu lub podczas prasowania? Jeśli tak, to zapewne żałowałaś wtedy, że nie przeczytałaś dokładnie metki- zwłaszcza, jeśli akurat był to jeden z Twoich ulubionych elementów garderoby. Takie wpadki zdarzają się wielu osobom. Czy można ich jakoś uniknąć? Jak najbardziej! Wystarczy, że poznasz podstawowe oznaczenia na metkach i będziesz dbać o swoje ubrania w zgodzie z zaleceniami producenta.

Symbole dotyczące prania odzieży

Jednym z najważniejszych oznaczeń, które znajdziesz na metkach niemal wszystkich swoich ubrań, jest zalecana temperatura prania. Jej wysokość jest wyrażana konkretnymi liczbami lub za pomocą kropek- od jednej do czterech. Jedna kropka oznacza, że daną rzecz możesz wyprać w temperaturze 30 stopni, natomiast cztery kropki to dla Ciebie wskazówka, że zalecana temperatura prania wynosi 90 stopni. Nieraz na metce można zobaczyć ikonkę miski oraz ręki. Nie trudno domyślić się, że w takim wypadku ubranie należy prać tylko ręcznie. Odzież wykonana z delikatnych materiałów wymaga zachowania specjalnej ostrożności w czasie prania. O tym poinformuje Cię symbol naczynia z jedną lub dwoma poziomymi kreskami. Jeśli zobaczysz takie oznaczenie, ustaw swoją pralkę na program “delikatny” lub “pranie ręczne”. Czasem można również znaleźć na metce symbol przekreślonej miski. Wskazuje to, że dana rzecz nie może być prana przy użyciu wody, ponieważ mogłoby to na trwałe uszkodzić ubranie. Zamiast tego zalecane jest czyszczenie na sucho.

Symbole dotyczące prasowania ubrań

Drugą kategorią ważnych symboli na metkach, których znaczenie warto znać, są te dotyczące prasowania. Podobnie jak to jest w wypadku oznaczeń temperatury prania, tak też temperatura prasowania jest wyrażana za pomocą kropek. Jedna kropka na żelazku wskazuje, że daną rzecz należy prasować przy użyciu niskiej temperatury- 110 stopni. Dwie kropki pozwalają na prasowanie w 150 stopniach, a trzy- w 200 stopniach. Kiedy na metce znajdziesz ikonę żelazka z dwoma ukośnymi kreskami poniżej oznacza to, że nie powinnaś używać pary w czasie prasowania. Kiedy ikonka jest przekreślona, nie należy w ogóle używać żelazka do pielęgnacji danej odzieży.

To najważniejsze, ale wcale nie wszystkie symbole, które możesz spotkać na metkach swoich ubrań. Jednak bez obaw- nie musisz znać ich wszystkich na pamięć! Jeśli nie wiesz, w jaki sposób najlepiej zadbać o dany element garderoby, oddaj go do Prasowalni. Możesz być pewna, że nasi specjaliści dobiorą właściwą metodę prania i prasowania, abyś mogła cieszyć się doskonałym wyglądem swoich ubrań!

0
Koszyk