Konserwacja i pranie futer

Aby sztuczne lub naturalne futro bardzo długo dobrze się prezentowało i dodawało szyku osobie, która je nosi musi być zadbane i błyszczące. Niestety uzyskanie takiego efektu w warunkach domowych może być dla niektórych kłopotliwe i męczące. Mimo to o konserwacji futra i jego czyszczeniu nie wolno zapominać.
Choć naturalne i sztuczne futra są do siebie z wyglądu bardzo podobne, to dba się o nie i pielęgnuje w zupełnie inny sposób.

Delikatne pranie

Okrycia sztuczne można wyprać, trzeba to jednak robić bardzo delikatnie. Nie należy wkładać ich do pralki lub tym bardziej wirować. Pranie może być wyłącznie ręczne i wykonywane bardzo ostrożnie. Z domieszką szamponu dobrej jakości. Sztucznego futra nie wolno wykręcać. Należy je tylko po wypłukaniu delikatnie odcisnąć i zawinąć w bawełniany materiał.
Sztuczne futro można również oczyścić bez zamaczania w wodzie. Brud da się usunąć mieszanką spirytusu amoniakowego, kwasu cytrynowego i wody.
W przypadku futer naturalnych woda, a tym bardziej płyny lub proszki do pranie w ogóle nie wchodzą w grę. Takie okrycie mają na sobie dużo zwierzęcego tłuszczu. To dzięki niemu ubiór ma swój połysk i elastyczność. Gdyby został wyprany, warstwa ta zostałaby usunięta i futro uległoby zniszczeniu.

Naturalne tylko na sucho

Futro naturalne można odświeżać tylko na sucho. Świetnie nadają się do tego celu mąka ziemniaczana lub też zwyczajna dziecięca zasypka. Te produkty zachowają się jak suchy szampon i wyciągną z ubrania kurz, zabrudzenia lub nadmiar tłuszczu.
Aby taki zabieg był udany, trzeba włożyć futro do miski i zabrudzone miejsca zasypać jednym z wymienionych wcześniej produktów oraz delikatnie go wetrzeć. Potem trzeba je pozostawić na jakiś czas i następnie otrzepać oraz dokładnie przeczesać. Dobrym rozwiązaniem jest również wyniesienie go na powietrze.
Ta metoda czyszczenia najlepiej sprawdza się w przypadku jasnych futer, ale nadaje się także doskonale do ciemniejszych fasonów. W ich przypadku należy je bardzo dokładnie wyczesać. Zresztą elementem konserwacji każdego naturalnego futra, bez względu na kolor, jest jego częste rozczesywanie. Lubią one również wietrzenie i suszenie.

Zlecić specjalistom

Widać więc, że domowa konserwacja i czyszczenie futra sztucznego lub naturalnego mogą być kłopotliwe. Ale nie wolno tego zaniedbywać lub chodzić na skróty. Dobrze konserwowane i czyszczone futro, będzie służyć przez długie lata, stanowiąc doskonałą wizytówkę jego właściciela. Dlatego najlepiej co jakiś czas zlecić przeprowadzenie tych operacji specjalistom, czyli firmie Prasowalnia, która wykona to szybko i w pełni profesjonalnie.

0
Koszyk